Island Anarchy
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeGalleryLatest imagesRegisterLog in
Latest topics
» Εξορμηση στους δρομους της Λευκωσιας
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby Askaso Tue 17 Dec 2013, 10:35 pm

» ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ κατά της αστυνομικής βίας και της ρατσιστικής στοχοποίησης 8/12
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Mon 09 Dec 2013, 6:15 am

» Με λένε εξέγερση.
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby Askaso Mon 18 Nov 2013, 2:04 am

» 9/11/13-ΛΕΥΚΩΣΙΑ-ΚΥΠΡΟΣ:Πανο αλληλεγγυης στους κατοικους χαλκιδικης
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby Askaso Sun 10 Nov 2013, 5:53 pm

» Δράση Ανώνυμους στο κέντρο της Λευκωσίας
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Thu 07 Nov 2013, 3:29 am

» Anti-Depression Operation | 2 year anniversary Occupy Buffer Zone
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Thu 24 Oct 2013, 1:01 am

» The Biggest Scam In The History Of Mankind - Hidden Secrets of Money
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Fri 18 Oct 2013, 10:10 am

» ΚΥΠΡΟΣ: Αντιφασιστικές διαδηλώσεις για την δολοφονία του Παύλου Φύσσα [BINTEO]
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby TribalNetworking Thu 03 Oct 2013, 7:18 am

» ΛΕΜΕΣΟΣ: ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΑ "ΠΑΥΛΟΥ ΦΥΣΣΑ" ΑΠΟ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Sun 22 Sep 2013, 10:06 am

» ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΑ "ΠΑΥΛΟΥ ΦΥΣΣΑ" ΑΠΟ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ | 19/9
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Sat 21 Sep 2013, 3:59 pm

» Ρουμανία: Οι διαδηλωτές νίκησαν το μεγαλύτερο ορυχείο της Ευρώπης
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby sabate Wed 11 Sep 2013, 11:43 pm

» Ταινία : ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΔΟΥΛΟΙ (Aύγουστος 2013)
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Wed 04 Sep 2013, 6:47 am

» Eλευθεριακό / αντιεξουσιαστικό κάμπιγκ | Antiauthoritarian / Libertarian Camp | **PHOTOS **
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Wed 04 Sep 2013, 6:11 am

» μπροσούρα (και βίντεο): “O ζωικός κόσμος και η μηχανή καταπίεσης του πολιτισμού απο μια αναρχική οπτική”
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby adamasto Mon 02 Sep 2013, 8:13 pm

» Eλευθεριακό / αντιεξουσιαστικό κάμπιγκ στα Πλατάνια | Antiauthoritarian / Libertarian Camp at the campsite of Platania
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby oorestisime Mon 19 Aug 2013, 5:55 pm

» Egypt | LIVE streams
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Fri 16 Aug 2013, 8:37 pm

» Antimilitarist Peace Operation: LIVE on Radio Manolis
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Wed 14 Aug 2013, 10:23 pm

» Antiauthoritarian / Libertarian Camp | Platania, Cyprus 2013
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Mon 12 Aug 2013, 6:21 pm

» EPISTOLI APO TON Σ.Κ.Α.Λ
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Sat 10 Aug 2013, 5:14 pm

» Anarchist education
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby chaplin Thu 08 Aug 2013, 7:40 pm

» Πάτρα: Εκκένωση 3 καταλήψεων στις 6:30 περίπου το πρωί
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby Paloukadoros Mon 05 Aug 2013, 5:58 pm

» Save the Limni Area. Save the Turtles! (Video)
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Sun 28 Jul 2013, 12:27 am

» ANTIFA LEAGUE CYPRUS #1
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby ccc Sun 21 Jul 2013, 6:03 pm

» AntiMilitarist Barış Harekâtı/Αντιμιλιταριστική Ειρηνική Επιχείρηση/AntiMilitarist Peace Operation 2013
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby ccc Sun 21 Jul 2013, 6:02 pm

» Παρεμβαση αντιφασιστων/αντιφασιστριων
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby Askaso Sun 21 Jul 2013, 2:08 am

» Κουτι οικονομικης ενισχυσης για το Κωστα Σακκα
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby Askaso Thu 18 Jul 2013, 6:23 am

» Αποφυλάκιση του Κ. Σακκά
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby chaplin Thu 11 Jul 2013, 6:22 pm

» Εξόρυξη χρυσού και άλλων μετάλλων στην Κύπρο
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby chaplin Wed 10 Jul 2013, 5:05 pm

» Φωτογραφίες από την Χιπχόπ συναυλία Αλληλεγγύης σε Μετανάστες και Πρόσφυγες | Σκαπούλα
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby informa Wed 03 Jul 2013, 7:20 am

» Αλληλεγγύη στον αναρχικό πολιτικό κρατούμενο Κ. Σακκά
Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeby chaplin Fri 28 Jun 2013, 3:20 pm

Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Κάνναβη - Page 2 Bge2hu
Κάνναβη - Page 2 2w597uu
Κάνναβη - Page 2 Ebebzc
Κάνναβη - Page 2 Bj5wnl
Κάνναβη - Page 2 2ikp9o4
Κάνναβη - Page 2 2yu0l5v
Κάνναβη - Page 2 2uxuz9u
Κάνναβη - Page 2 Tor_pr10

 

 Κάνναβη

Go down 
+11
kiris.
anarchico
hecate
Black PantheR
Morpheus
informa
punkunin
biker
Tragos
ccc
Islandanarchy
15 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
AuthorMessage
hecate

hecate


Number of posts : 221
Registration date : 2009-03-31

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeTue 21 Apr 2009, 6:25 pm

"Αθώα" δεν είναι καμιά ουσία, όπως τζιαι "αθώος" δεν είναι κανένας άνθρωπος. Σίουρα, η κατάχρήση ουσιών μπορέι να έσσιει αρνητικές συνέπειες στον άνθρωπο, όπως τζιαι η κατάχρηση του κάθετί: φαϊ, αλκοόλ, το οποίο έσσιει πολλά σσιρότερες επιπτώσεις, αλλά είναι "νόμιμο" - γιατί άραγε? Αξίζει να σημειωθεί εδώ ότι το αλκοόλ είναι η μοναδική ουσία που κατά την διάρκεια απεξάρτησης του ατόμου από αυτήν μπορεί να επέλθει ο θάνατος. Κίνδυνος θανάτου δεν υπάρχει κατά την διάρκεια απεξάρτησης από οποιαδήποτε άλλη ουσία, ούτε ακόμα και από την ηρωίνη. Αυτό λέει νομίζω πολλά.

Όσο αφορά την εξάρτηση: η εξάρτηση βρίσκεται πρώτα από όλα στο μυαλό: αν εγώ πείσω τον εαυτό μου ότι "χρειάζομαι" την τάδε ουσία ή την τάδε ποσότητα της τάδε ουσίας για να "είμαι καλά," τότε αρχίζει η εξάρτηση και οι επιπτώσεις της. Αν εγώ όμως ξέρω πως μπορώ να είμαι καλά ανεξάρτητα από οποιαδήποτε ουσία, αλλά γουστάρω να χρησιμοποιω ουσίες για να πειραματιστώ με τον εαυτό μου και τις διάφορες πτυχές του, γνωρίζοντας πότε είμαι καλά και πότε όχι, κάνοντας χρήση τζιαι όι κατάχρηση, χωρίς να παραμελώ άλλες μου ανάγκες ή/ και επιθυμίες και χωρίς να ταλαιπωρώ κανένα, τότε οκ. Εξαρτάται πάντα από το πως κάνω χρήση μιας ουσίας και όχι μόνο από το ποια ουσία χρησιμοποιώ.

Όσο αφορά στις αρνητικές επιδράσεις της κατάχρησης της κάνναβης στο σώμα, πρόσθεσε επίσης τζιαι το ότι γαμά σου την (short term) μνήμη σου.

Όσο αφορά τις αρνητικές επιδράσεις που έχει η κάνναβη στη ψυχή του ατόμου και την "συσχετηση κανναβις και ψυχικων διαταραχων," σηκώνει πολύ συζήτηση το θέμα. Αυτό που πιστεύω εγώ και νομίζω πως είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσουμε, είναι ότι η χρήση κάνναβης, αλλά και γενικά των ψηχοδηλωτικών ουσιών, δεν "δημιουργεί" αλλαγές στη συμπεριφορά και τα συναισθήματά μας. Η χρήση ψυχοδηλωτικών ουσιών βγάζει προς τα έξω συμπεριφορές, συναισθήματα και πτυχές της προσωπικότητας ενός ατόμου που ήδη υπάρχουν στο άτομο, αλλά καταπιέζονται εξαιτίας κοινωνικών κυρίως παραγόντων. Για αυτό και ονομάζονται ψυχοδηλωτικά (<ψυχή + δηλώ(=φανερώνω)). Επίσης, η χρήση ψυχοδηλωτικών ουσιών έχει ως αποτέλεσμα να νοιώθουμε σε πιο έντονο βαθμό τα συναισθήματα που ήδη έχουμε μέσα μας ή αυτά που απορρέουν από δραστηριότητες που γίνονται παράλληλα με την χρήση ψυχοδηλωτικών. Αυτό οφείλεται και στην ιδιότητα των ψυχοδηλωτικών να αυξάνουν τον βαθμό στον οποίο νοιώθουμε διάφορες εμπειρίες, αλλά και στο ότι κατά την διάρκεια χρήσης ψυχοδηλωτικών ουσιών, απελευθερωνόμαστε, ως ένα βαθμό τουλάχιστο, από διάφορα κοινωνικά ταμπού, διάφορα κοινωνικά "πρέπει" και "δεν πρέπει," τα οποία, όταν βρισκόμαστε σε νηφάλια κατάσταση, μας εμποδίζουν από το να νοιώσουμε στο έπακρο τα συναισθήματα και τις αισθήσεις μας, αφού, συνειδητά ή υποσυνείδητα, έχουμε κατά νου ότι αυτό ίσως να είναι "απρεπές" και δημιουργούμε στον εαυτό μας τύψεις και ενοχές εκεί που δεν υπάρχουν. Η χρήση ψυχοδηλωτικών ουσιών έχει τη δυνατότητα να απελεθυθερώσει το άτομο από όλα αυτά τα κοινωνικά ταμπού και κοινωνικά "πρέπει" και "δεν πρέπει," τα οποία, μας δημιουργούν ενοχικές συμπεριφορές και συμπλέγματα και μας εμποδίζουν από το να νοιώσουμε στο έπακρο τόσο τα συναισθήματα όσο και τις αισθήσεις μας. Φτάνει βέβαια το άτομο να έχει την καλή διάθεση να αφήσει πίσω του έστω και για μία ώρα τα πιο πάνω κοινωνικά κατασκευάσματα.
Back to top Go down
http://mayissokamomata.blogspot.com/
biker

biker


Number of posts : 174
Registration date : 2008-12-15

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeMon 27 Apr 2009, 3:20 am

τα ψηχοδηλωτικα διου σου την ευκαιρια να ξεφυγεις οπως λες hecate αλλα μονο για ενα χρονικο διαστημα. δηλαδη εγω νομιζω πως πρωτα σα στοχο πρεπει να εχουμεν να αλλαξουμεν ολοκληρη την κοινωνια, να τσακισουμε τουτα τα ταμπου να τα καταργησουμε τζιαι μαζι να καταστρεψουμε οτι τα παραγει τζιαι αναπαραγει ουτως ωστε να ζουμεν μονιμα σε μιαν κοινωνια που δεν θα μας προκαλει ενταση τζιαι καταπιεση, εννα εσιει λιοττερο πονο . οχι να προσπαθησουμε να ξεφυουμεν απλα για λιο. τουτη νομιζω εν η πρωτη παγιδα τζιαι η πιο σοβαρη που ουλλες. δηλαδη επειδη σου παρεχει μιαν αλφα διεξοδο εν σημαινει πως ειναι η λυση για τουντη γαμημενη κοινωνια αλλα αντιθετως. πολλοι, νεαροι κυριως, ξεκινουν να αλλαξουν τον κοσμο αλλα μινεισκει τους τελικα μονο η χρηση ψηχοδηλωτικων, για διαφορους λογους. εν πας τουτο που ειμαι κυριωε εναντιον ασε που το μετρο που αναφερθηκαν καποιοι εν σχετικο πραμα. τζιαι επισης καμια σχεση μ την σημερινη εν θα εσιει η χρηση ψηχοδηλωτικων σε μιαν αλλη κοινωνια ελευθερη που παντου, οπως την φανταζουμαστε.

Το αλλο εν η καταστολη που εν τζιαι τουτο ενα σοβαρο θεμα αφου τραβολουνται ατομα στα δικαστηρια τζιαι εν κριμα,. εν μια ευκολη αφορμη για την αστυνομια να διαλυσει τον χωρο αν θελει, αλλα ακριβως εν το καμνει στο μαξιμουμ βαθμο που μπορει αφου οπως ειπαν τζιαι προηγουμενοι εσιει τζιαι η αστυνομια τα μπενεφιτς της που τουτην την ιστορια. η αποψη μου ενει πως εν μπορουν να απελευθερωθουν τουτες οι ουσιες οσο υπαρχει το παρον συστημα. η απελευθερωση εννα ερτει τζιαι με την αλλαγη ουλλης της κοινωνιας
Back to top Go down
hecate

hecate


Number of posts : 221
Registration date : 2009-03-31

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeMon 27 Apr 2009, 5:48 am

[justify]σίουρα, καμιά ουσία εν ενι η λύση τζιαι σε καμιά περίπτωση εν εν τούτο που ήθελα να πω.

απλά, επειδή κάπου μου εφάνηκε ότι οι ουσίες κατηγορήθηκαν για αποχαύνωση τζιαι ότι καταπνίγουν την επανάσταση, ήθελα να τονίσω ότι μπορούν να λειτουργήσουν τζιαι αντίστροφα. Τζιαι οι επιδράσεις τους δεν είναι μόνο παροδικές, όπως λες, biker. Γιατί κάποια/ος, αν καταφέρει μέσα από τη χρήση κάποιων ουσιών (τζιαι εν το καταφέρνουν ούλοι όσοι κάμνουν χρήση ουσιών), να σπάσει κάποια ταμπού τζιαι να απελευθερώσει κάποιο κομμάτι του μυαλού της/ του, κάπου, κάποια "πορτούα" ή "παραθυρούι" να ανοίξει, τούτη/ ος εν παθαίνει αμνησία μόλις περάσει η διάρκεια επίδρασης της ουσίας τζίνης. Οι
"πορτούες" τζιαι τα "παραθυρούθκια" εν κλείουν αν ανοίξουν. Το άτομο τούτο εν σημαίνει ότι εν να σπάσει τα δεσμά του/ της, όι. Αλλά ούτε τζιαι φταιν οι ουσίες για το ότι εν θα τα έσπαγε ποττέ τα δεσμά της/ του, έτσι τζιαι αλλιώς.

Για αυτό πιστεύω πως κάμνουμε μεγάλο λάθος να συσχετίζουμε τις ουσίες με τον χώρο. Άλλο θέμα η χρήση ουσιών τζιαι άλλο θέμα η επανάσταση ή το πως εν να αλλάξει τούτη η γαμημένη η κοινωνία. Αλλά η καθεμιά/ ο καθένας πρέπει να έσχει το δικαίωμα να χρησιμοποιά ό,τι θέλει, εφόσον εν περιορίζει βέβαια την ελευθερία των υπολοίπων να κάμνουν το ίδιο.
[/justify]
Back to top Go down
http://mayissokamomata.blogspot.com/
????????
Guest




Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeFri 01 May 2009, 10:05 pm

Παιδες νομιζω οτι στην κουβεντα μας επικρατουν καποιοι μυθοι. Χωρις να κατεχω την απολυτη αληθεια, εμ ουτε καν την μερικη, θελω να κανω ορισμενες παρατηρησεις σε οτι εχετε πει.

α) Αθωες Ουσιες: Η ισοπεδωση που επιχειρει ο hecate μας εμποδιζει να δουμε την αληθεια. Βεβαια και ολες οι ουσιες μπορει να ειναι βλαβερες. Πχ το νερο αν το πιει καποιος που εχει τρεξει 40 χιλιομετρα και εχει ιδρωσει του κερατα, ναι, αν πιει 10 λιτρα νερο θα παθει την διασημη "δηλητηριαση απο νερο". Ομως ισχυει το ιδιο και για το χασις; Δλδ η επιδραση στην υγεια μπορει να ειναι και υγειινη σε καποια δοση; και ποια ειναι αυτη; Λοιπον, την απαντηση την δινει η Επιστημη. Το χασις βλαπτει την υγεια σε οποιαδοιποτε ποσοτητα, και την ψυχικη υγεια οταν καταναλωνεται σε μεγαλες ποσοτητες.

Αρα Hecate, οι ουσιες δεν μπορει να ειναι αθωες ή ενοχες, τετοιες εννοιες αφορουν μονο ανθρωπους. Οι ουσιες μπορουν να ειναι ωφελημες ή βλαβερες. Και η κανναβις, ειναι στις βλαβερες.

β) Εξαρτηση: hecate, η εξαρτηση ειναι δυστυχως μεσα στο μυαλο, υπερανω της συνειδησης ομως. Ο εξαρτημενος δεν μπορει να κανει rationilize την κατασταση του και να αυτο-ιαθει, ετσι απλα! Μακαρι να ηταν ετσι, ομως τα ηλεκτρονια, τα πρωτονια και γενικοτερα τα μορια μεσα στον εγκεφαλο μας, εξουσιαζουν καμια φορα την θεληση μας. Εξαρτηση, εθισμος, στερητικα συνδρομα ειναι ολα αποτελεσμα της "εγκεφαλικης μας βιοχημιας", μιας και τα οποιοειδη, η κανναβις, δρουν ακριβως εκει: στα κυτταρα του εγκεφαλου, προκαλοντας βιοχημικες μεταβολες.

γ) Ψυχικες επιδρασεις της κανναβης: hecate, δεν σηκωνει και πολυ συζητηση ειναι η αληθεια. Ειναι τεκμηριωμενες οι επιδρασεις αυτες, αλλωστε οι ορισμοι εξαρτηση, εθισμος, στεριτικα κτλ σε αυτες τις επιδρασεις αναφερονται. Ομως περα απο αυτο, υπαρχουν και αποδειξεις πια για μεγαλυτερες βλαβες που μπορουν να προκαλεσουν.

δ) Ψυχοδηλωτικα: Απο που προκυπτει αυτος ο ορισμος για την κανναβη;;; Ψυχοτροπες ειναι πιο σωστη λεξη. Ακομη και εσυ hecate, λες οτι μεγιστοποιει τις υπαρχουσες διαθεσεις. Ομως η μεγιστοποιηση σημαινει οτι αλλαζει τα πραγματα. Ιδιως αν η τελικη κατασταση μας, ειναι η ισορροπια των πολλων και ισως αντιδιαμετρικων διαθεσεων μας. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος...για να επανελθω στην θεωρια σου "περι μεγιστοποιησης και αρα ειναι το ιδιο", δεν νομιζω να ειναι το ιδιο πραγμα αν πεσεις σε μια λακουβα 50 εκατοστων βαθος, με το να πεσεις σε μια λακουβα 5 μετρων.

Η λεξη ψυχοδηλωτικα, δεν αποκαλυπτει μια πραγματικη ιδιοτητα των ναρκωτικων.

Για να μην πολυλογω:
Οχι στην χρηση ναρκωτικων-οχι στην ποινικοποιηση της χρησης
Dont do drugs, be the drugs.

Α! και κατι λινκς απο ωραια κειμενακια....
http://www.anarchy.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=95&Itemid=60
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=56720
Back to top Go down
anarchico

anarchico


Number of posts : 3
Age : 32
Τόπος : Limassol
Registration date : 2009-04-30

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSat 02 May 2009, 4:36 am

Επειδή θωρώ ότι το θέμα τυχάννει πολλής συζήτησης,είπα να πώ μια άποψη αλλά τζιαι να διαχωρίσω κάποια πράματα..

1)Όταν λαλείτε ναρκωτικά πρέπει η έννοια να διαχωριστεί,μέσα στην λέξη <<ναρκωτικά>> περιλαμβάνονται τζιαι τα σκληρά ναρκωτικά?Επειδή άλλο να μιλάς για την κάνναβη,η οποία-για να καταρρίψουμε τζιαι κάποιες μαλ***** που μαθαίνουμε στο σχολείο-ούτε εθισμό εν προκαλεί τζιαι άλλο να χτυπάς άσπρη(ηρωίνη) ή να σνιφάρεις κόκα..Εκτός των ψυχολογικών επιδράσεων υπάρχουν τζιαι οι σωματικές επιδράσεις οι οποίες είναι μηδαμινές που την κάνναβη τζιαι ούλλοι ξέρουμε για την ηρωίνη.

Άλλο να καπνίζεις κανένα τσιάρο μέσα-μέσα τζιαι άλλο η ηρωίνη...

Μετά,η ηρωίνη είναι τζιαι τζίνη ένα μέσο καταστολής.όπως τζιαι το κράτος.

Που την άλλη όμως,νομίζω,οι πιο πολλοί που τους εμπλεκόμενους στην συζήτηση καπνίζουν(εννόω τσιγάρο-Μαρλμπορο και τα λοιπά),κάτι που εν πιο βλαβερό,σωματικά, τζιαι πιο εθιστικό που την κάνναβη...

τελοσπάντων,επειδή το θέμα σηκώνει πολλή συζήτηση,η άποψη μου είναι ΟΧΙ στα σκληρά ναρκωτικά,ΝΑΙ στην κάνναβη...
Οι διαχωρισμοί νόμιμο-παράνομο τζιαι βλαβερό-ωφέλιμο ή μη-βλαβερό εν μαλ***** που,εξ αρχής,εν τα όργανα του κράτους που τα αναπτύξαν...
Back to top Go down
????????
Guest




Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSat 02 May 2009, 5:42 am

Νομιζω anarchico οτι ο διαχωρισμος σε σκληρα και μαλακα ειναι λαθος. Το καθε ναρκωτικο εχει την δικη του επιπτωση. Δλδ γιατι να ομαδοποιησουμε λσδ, ηρωινη ή κοκαϊνη; Το καθε ναρκωτικο ειναι διαφορετικο. Ακομη και η επιπτωση που εχει σε διαφορα ατομα, ειναι διαφορετικη!!!

Οσο για τον εθισμο της κανναβις, ναι εχεις δικαιο, ειναι μικροτερη απο αυτην του αλκοολ ή του τσιγαρου. Ομως ειναι υπαρκτη. Και επισης δεν μπορεις να ξερεις σε ποιους θα οδηγησει σε tolerance (ανοχη νομιζω στα ελληνικα λεγεται) που αυτο με την σειρα του οδηγει σε μεγαλυτερη χρηση και abuse. Και τοτε ξεκινα η συμπτωματολογια του Εξαρτομενου, δλδ αν δεν παρεις την δοση σου, εχεις ψυχοσωματικες διαταραχες (αδυναμια συγκεντρωσης, αναζητηση δοσης, αγωνια, ιδρωτες, ταχυκαρδια κτλ).

Επισης, αναρωτιεμαι γιατι δεν αποδεχεσαι την ταξινομηση σε βλαβερο ή ωφελιμο ή ακινδυνο...αφου και εσυ και εγω και ολοι με αυτα τα κριτηρια εχουμε τοποθετηθει...

Ουτε στα σκληρα ουτε στα μαλακα, ουτε στα μαλαχτα...
Back to top Go down
hecate

hecate


Number of posts : 221
Registration date : 2009-03-31

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSat 02 May 2009, 7:36 am

Μίστερ Μαξ, η hecate (Εκάτη) είμαι και όχι ο hecate.

Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει αυτά που έχω γράψει, ίσως να μην ήταν και τόσο ξεκάθαρα. Σε καμία περίπτωση δεν έχω ισχυριστεί ότι οι ουσίες είναι ακίνδυνες ή ωφέλιμες. Αυτό που νόμιζα ότι έχω ξεκέθαρα γράψει είναι ότι οι επιδράσεις που έχει μια ουσία, μια οποιαδήποτε ουσία, σε ένα άτομο είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με το άτομο που τις χρησιμοποιεί. Αν το άτομο είναι επιρρεπές στην εξάρτηση (κάθε είδους εξάρτηση), τότε η εξάρτηση θα επέλθει πιο άμεσα. Αν το άτομο γνωρίζει τον εαυτό του και τα όριά του, τότε μπορεί να ελέγξει την κατάσταση. Η εξάρτηση ξεκινά από το μυαλό χωρίς αυτό να σημαίνει ότι γίνεται συνειδητά, συμφωνώ. Σε καμία περίπτωση δεν έχω υποστηρίξει ότι η εξάρτηση μπορεί να "αυτοϊαθεί". Αλλά, επιμένω ότι αν το άτομο που κάνει χρήση μιας ουσίας γνωρίζει τον εαυτό του (τόσο σε εγκεφαλικό όσο και σε σωματικό επίπεδο) και τα όριά του, τότε μπορεί να ελέγξει την κατάσταση.

Όσο αφορά τον διαχωρισμό σε ένοχες/ αθώες και ωφέλιμες/ βλαβερές ουσίες, αυτό που υποστηρίζω είναι ότι οι ουσίες, όπως και κάθετί, δεν είναι ούτε μόνο ωφέλιμες ούτε μόνο βλαβερές, γιατί απλούστατα δεν έχουν μόνο μια διάσταση/ ιδιότητα. Γενικά, δεν μου αρέσουν οι διαχωρισμοί και οι απόλυτες απόψεις. Δεν πιστεύω στους διαχωρισμούς, όπως δεν πιστεύω στην απολυταρχία. Όπως ούτε οι άνθρωποι πρέπει να διαχωρίζονται κάτω από συγκεκριμένες ταμπέλες, το ίδιο και οι ουσίες. Έτσι και αλλιώς, όλες οι κατηγορίες δεν είναι παρά έννοιες - κατασκευάσματα κάποιων ανθρώπων για να βάζουν σε καλούπια τους υπόλοιπους άνθρωπους. Πιο συγκεκριμένα, όλες οι κατηγοριοποιήσεις, αλλά και όλες οι λέξεις δεν είναι παρά κατασκευάσματα της πατριαρχικής κοινωνίας προκειμένου να διαχωρίζει ανθρώπους, ουσίες, καταστάσεις κ.ο.κ. σε "καλά" και "κακά", περιθωριοποιώντας με αυτόν τον τρόπο όσες/ όσους και ό,τι δεν εμπίπτει στα δικά της πρότυπα. Για αυτόν τον λόγο είμαι ενάντια σε κάθε κατηγοριοποίηση, ταμπέλα, διαχωρισμό. Δεν πιστεύω ότι η δημιουργία των "binaries" εξυπηρετεί οποιοδήποτε άλλο σκοπό πέρα της τσιμέντωσης του υπάρχοντος καθεστώτος.

Όσο αφορά περί την "θεωρια περι μεγιστοποιησης και αρα ειναι το ιδιο", δεν είναι δική μου θεωρία. Και πάλι νομίζω έχεις παρανοήσει αυτό που λέω. Ναι, πιστεύω ότι η χρήση ψυχοδηλωτικών ουσιών εντείνει τα χαρακτηριστικά του χαρακτήρα, τα συναισθήματα και τις αισθήσεις του ατόμου που κάνει χρήση. Όμως, σε καμία περίπτωση και πάλι δεν έχω υποστηρίξει ότι αυτό είναι δεν έχει επίδραση στο άτομο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η χρήση ψυχοδηλωτικών ουσιών δεν δημιουργεί καινούρια χαρακτηριστικά στον χαρακτήρα του ατόμου που κάνει χρήση. Αλλάζει την κατάσταση ναι, αλλά ως προς την ένταση και όχι ως προς τον χαρακτήρα[

Όσο αφορά στους όρους ψυχοδηλωτικές ουσίες και ψυχοτρόπα, είναι θέμα άποψης και ίσως εμπειριών .

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΑΜΠΕΛΩΜΑ
Back to top Go down
http://mayissokamomata.blogspot.com/
????????
Guest




Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSat 02 May 2009, 4:39 pm

Ok Hekate, Εκατη λοιπον! Στην συζητηση μας πισω, λοιπον!

Σιγουρα η επιδραση της χρησης των ουσιων ειναι εξαρταται και απο τον χρηστη. Εξαρταται απο παραγοντες του χρηστη που δεν ειναι εκ των προτερων γνωστες. Αρα την επιδραση στον χρηστη θα την δουμε "αφου χυθει το γαλα".

Επισης οι επιδρασεις μπορει να ειναι διαφορες, και σε αλλο βαθμο, πχ αυξανει την πιθανοτητα να παρουσιαστει καρκινος σε σχεδον καθε οργανο, καταστρεφει τους πνευμονες και δεν μπορεις να παρεις μια ανασα, αλλα και τροποποιει (καλα θα το συζητησουμε και παρακατω αυτη την λεξη) την ψυχικη κατασταση. Επισης εχει συνδεθει με ψυχικες νοσους. Αυτα ειναι τεκμηριωμενα επιστημονικα Εκατη! Εκατη, εχεις φερει την αρχη της "εμπειριας", και πολυ σωστα κανεις. Το θεμα ειναι οτι η εμπειρια, για να βγαλει συμπερασμα πρεπει να περασει μια διαδικασια που ονομαζεται επιστημη.

Μιας και οι συνεπιες της χρησης ειναι αρνητικες, ετσι οπως τις βλεπω, δεν φοβαμαι ή δυσταζω να πω οτι η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΝΝΑΒΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΗΣ. Αναρωτιεμαι δηλαδη αν φοβομαστε να παρουμε θεση οταν σε ενα συστημα υπαρχει μια εξωτερικη παρεμβολη που προκαλει μυριες αντιδρασεις. Πχ γιατι δεν λεμε οτι η επεμβαση των Αμερικανων στο Ιρακ δεν ηταν ουτε χρησιμη ουτε αχρηστη ουτε ωφελιμη ουτε επιβλαβης; Νομιζω οτι ο σχετικισμος το μονο που προσπαθει να κανει ειναι να σηκωσει συννεφα σκονης για να κρυψουν την αληθεια.

Να πω και ενα αλλο παραδειγμα: 100 ανθρωποι λαμβανουν μια ουσια. Και οι 100 αισθανονται ομορφα, αλλα ξαφνικα οι 10 πεθαινουν. Στους υπολοιπους δεν αφηνει καμια αμεση "κακη" δραση. Αρα; θα μπορουνε οι 90, να λενε: "με βαση την εμπειρια μου, χρησιμοποιησε και συ την ουσια ταδε;".

Οσο για την λεξη "ψυχοδηλωτικες": μου θυμιζει πονηραδα διαφημησης αυτη η λεξη. Δεν μπορουμε να ξερουμε το ποια ειναι η "πραγματικη ψυχικη κατασταση" για να πουμε οτι αυτη εκφραζει η χρηση της κανναβις. Απλα βλεπουμε 2 διαφορετικες συμπεριφορες. Το πως η δευτερη (η συμπεριφορα μετα την χρηση) εχει ταυτιστει με την "πραγματικη κατασταση" δεν ξερω. Παντως η επιδραση στον ψυχισμο, και την συμπεριφορα, που εχουν διαφορες, υπαρχει και μετα την ληψη της ουσιας, δλδ προκαλει η ελλειψη της στεριτικα φαινομενα. Ψυχοδηλωτικες ουσιες, δεν νομιζω να ειναι δοκιμος ο ορος.


Για να τα συμμαζεψω: οι επιδρασεις της κανναβις, ειναι αρνητικες σε αλλωτε αλλο βαθμο για τους χρηστες. Ειναι επιστημονικα, απο την συλλογικη εμπειρια δλδ, αποδεδειγμενο. Και μιας και ολοι κλεινουμε με συνθηματα:

ΟΧΙ ΣΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΔΕΞΙΑ 'Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ
ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΣΚΛΗΡΑ 'Η ΜΑΛΑΚΑ
Back to top Go down
informa

informa


Number of posts : 3120
Registration date : 2008-12-13

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSat 02 May 2009, 7:04 pm

ΟΧι στα ναρκωτικά! Δεν φτάνουν για όλους!Smile
Back to top Go down
hecate

hecate


Number of posts : 221
Registration date : 2009-03-31

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSat 02 May 2009, 7:17 pm

"Σιγουρα η επιδραση της χρησης των ουσιων ειναι εξαρταται και απο τον χρηστη. Εξαρταται απο παραγοντες του χρηστη που δεν ειναι εκ των προτερων γνωστες. Αρα την επιδραση στον χρηστη θα την δουμε "αφου χυθει το γαλα". "
Θα έλεγα ότι εξαρταται ΚΑΙ απο παραγοντες του χρηστη που δεν ειναι εκ των προτερων γνωστοί, αφού οι περισσότεροι παράγοντες (διάθεση, ψυχολογία, ιδιοσυγκρασία, παρέα) είναι γνωστοί.

Όσο αφορά την επιστημονική τεκμηρίωση, σου έχω νέα, Μίστερ Μαξ. Πολλές φορές η κάνναβη χρησιμοποιείται από γιατρούς για την αντιμετώπιση κάποιων καταστάσεων και κυρίως για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων που έχουν άλλες φαρμακευτικές αγωγές (όπως αυτές που χορηγούνται σε καρκινοπαθείς και φορείς του HIV), αλλά και σε άτομα που παρουσιάζουν κατάθλιψη και για την αντιμετώπιση του άγχους. Σε άλλες χώρες η κάνναβη χορηγείται με ιατρική συνταγή. Οι αναφορές ότι η κάνναβη προκαλεί καρκίνο δεν μου είναι γνωστές. Όσο για τις αναφορές ότι η κάνναβη προκαλεί ψυχικές ασθένειες είμαι σίγουρη ότι προέρχονται από mainstream πηγές. Βλέπεις και στον επιστημονικό τομέα υπάρχουν διαφορετικές και αντικρουόμενες απόψεις όχι μόνο σε σχέση με την χρήση της κάνναβης αλλά γενικότερα. Άρα, πώς μπορείς εσύ να επικαλείσαι αυτές τις επιστημονικές πηγές ως τις "ορθές"; Είσαι μήπως εσύ επιστήμονας - ιατρός ή έχεις κάνει κάποια επιστημονική διατριβή στο θέμα ή απλά επικαλείσαι κάποιες πηγές που έχεις διαβάσει και οι οποίες εκθειάζουν τις επικρατέστερες απόψεις γύρω από το θέμα, αλλά η αντικειμενικότητά τους είναι αμφισβητίσιμη; Παρένθεση: είμαι επίσης της άποψης ότι δεν υπάρχει αντικειμενική άποψη από οπουδήποτε και αν προέρχεται και οποιοδήποτε θέμα και αν αφορά. Γιατί ο κάθε επιστήμονας/ ιστοριογράφος/ δημοσιογράφος/ κ.ο.κ. προέρχεται από συγκεκριμένο περιβάλλον, έχει συγκεκριμένο υπόβαθρο και προσωπικές απόψεις βασισμένες στις προσωπικές του εμπειρίες. Όλοι αυτοί οι παράγοντες είναι αδύνατο να μην εισβάλουν στην έρευνα και τα συμπεράσματα οποιουδήποτε επιστήμονα (όχι κατά ανάγκη συνειδητά).
Back to top Go down
http://mayissokamomata.blogspot.com/
????????
Guest




Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSat 02 May 2009, 8:17 pm

στην "διαμαχη" μας στο ερωτημα : μπορουμε να ξερουμε την επιπτωση που θα εχει στον χρηστη η ΤΗC;

ακομη και αν δεκτουμε την αποψη σου, απο την στιγμη που δεν θα αμφισβητεις το οτι το συστημα μας (...ο χρηστης) η τελικη του κατασταση επιρεαζεται πολυ απο τις αρχικες συνθηκες (θεωρια του χαους!) θα δεχεσαι οτι εστω και μια παραμετρος να ειναι αγνωστη τοτε δεν μπορουμε να ξερουμε ποιος θα οδηγηθει στην ψυχωση/καρκινογενεση/εθισμο/εξαρτηση/πνευμονοπαθειες. Αλλα βεβαια τα οσα ισχυριζεσαι οτι ειναι γνωστα, πολλες φορες οχι μονο δεν ειναι γνωστα, αλλα ειναι και μεταβλητα. (διαθεση, παρεες)

στην "διαμαχη" μας για την επιστημη: Δεν πρεπει να εισαι επιστημονας του συγκεκριμενου ειδους για να ξερεις να διαβαζεις επιστημονικα αρθρα...ακομη και ενας "μη μορφωμενος" μπορει να τα διαβαζει και να βγαζει συμπερασματα, και ετσι να αποφευγει την προπαγανδα των mainstream αλλα και "εναλλακτικων" πηγων.

Α! και εκει που λες οτι δεν υπαρχει "αντικειμενικη αποψη", συμφωνω, αποψη δεν υπαρχει. Υπαρχει αντικειμενικη γνωση.

Αν θες επιστημονικα αρθρα απο την "πηγη" πες μου για ποιο ζητημα θα ηθελες; καπνισμα χορτου και πνευμονοπαθειες, ψυχωσεις/σχιζοφρενεια; καρκινογενεση;

Α! και κατι τελευταιο: οι βλαπτικες επιδρασεις της ΤΗC ειναι μεγαλυτερες κατα την εφηβικη ηλικια παρα στους ενηλικες!
http://www3.interscience.wiley.com/journal/119417068/abstract?CRETRY=1&SRETRY=0
Γ
Back to top Go down
hecate

hecate


Number of posts : 221
Registration date : 2009-03-31

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSat 02 May 2009, 8:40 pm

Νομίζω ότι τοοποιοδήποτε άτομο γνωρίζει πριν κάνει χρήση κάποιας ουσίας με ποιούς βρίσκεται την δεδομένη στιγμή και αν νοιώθει άνετα μαζί τους, πώς είναι η διάθεσή του κ.ο.κ. Ναι, συμφωνώ θεωρητικά με αυτό που λες ότι "εστω και μια παραμετρος να ειναι αγνωστη τοτε δεν μπορουμε να ξερουμε ποιος θα οδηγηθει στην ψυχωση/καρκινογενεση/εθισμο/εξαρτηση/πνευμονοπαθειες". Και πάλι όμως, αυτό δεν ισχύει μόνο για την χρήση ουσιών. Ανάπνευσε τη λάθος στιγμή και μπορεί και να πεθάνεις. Ποιά είναι όμως η λάθος στιγμή? Αυτό δεν μπορούμε, όχι, να το γνωρίζουμε πάντα προκαταβολικά. Τώρα, ξερω, θα μου πεις ότι γίνομαι και πάλι ισοπεδωτική, αφού το να αναπνέεις δεν ενέχει το ίδιο ρίσκο με τη χρήση ουσιών. Ίσως να έχεις και δίκιο, αλλά στο τέλος είναι θέμα και πάλι προσωπικών επιλογών.

Συμφωνώ ότι το οποιοδήποτε άτομο "μορφωμένο" ή μη μπορεί να να αντλήσει τα συμπεράσματά του μέσα από τη μελέτη. Η μελέτη όμως προϋποθέτει την επαφή όχι με μία μόνο σχολή σκέψης, αλλά με όλες τις διαφορετικές απόψεις που υπάρχουν περί του θέματος και όχι μόνο τις επικρατέστερες.

Η "αντικειμενική γνώση" από πού προέρχεται? Είναι μια γνώση που προϋπάρχει ή μήπως αντλείται από τα συμπεράσματα ανθρώπων?
Back to top Go down
http://mayissokamomata.blogspot.com/
????????
Guest




Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSat 02 May 2009, 11:53 pm

Εκατη, η ανασα ατμοσφαιρικου αερα, δεν δημιουργει προβληματα οποτε και αν το κανεις, ομως για την κανναβη γνωριζουμε τους μηχανισμους που μπορει να ενεργοποιησει με καταστρτοφικα αποτελεσματα...

Η αντικειμενικη γνωση, ερχεται μεσα απο την επιστημονικη διαδικασια. Ειναι γεννημα της εμπειριας. Δλδ παρατηρηση-υποθεση-ξαναπαρατηρηση με ή χωρις πειραματος-αναλυση αποτελεσματων με στατιστικη κοκ. Περισσοτερα στην γουικιπιντια!

Η αντικειμενικη γνωση προερχεται απο την επιστημονικη διαδικασια και δεν προυπαρχει. Προυπαρχει η πραγματικοτητα, την οποια μαθαινουμε με την επιστημονικη διαδικασια και αποκτουμε γνωση.

Ετσι και με την κανναβη. Εχουμε πια μαθει τις επιβλαβης συνεπιες της!
Back to top Go down
hecate

hecate


Number of posts : 221
Registration date : 2009-03-31

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSun 03 May 2009, 4:57 am

Τα συμπεράσματα όμως που αντλούνται μέσα από την επιστημονική διαδικασία αντλούνται από ανθρώπους... Εδώ ήθελα να καταλήξω

Το link που έχεις βάλει πιο πάνω δεν λειτουργεί
Back to top Go down
http://mayissokamomata.blogspot.com/
????????
Guest




Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSun 03 May 2009, 5:55 am

Μα ολα τα συμπερασματα εχουνε τον ανθρωπινο παραγοντα. Ομως η επιστημονικη διαδικασια εχει συγκριτικα με αλλες μεθοδους (μεταφυσικη, σκετη λογικη, αυθεντιες) εχει προσφερει τα συμπερασματα με την μεγαλυτερη αξιοπιστια, και εχει εκτοξευσει την τεχνολογια.

Παντως ενας συμβιβασμος στην συζητηση μας θα ηταν να ελεγα εγω : με την αξιοπιστια που δινει η παγκοσμια ιατρικη ερευνα το καπνισμα κανναβις κανει αυτες τις συνεπιες στον οργανισμο.

Εσυ θα μπορεις να λες : Με την αξιοπιστια της προσωπικης μου πειρας, δεν προκαλει κανενα κακο το καπνισμα χασις.

Και το εκπληκτικο: εχουμε και οι δυο δικαιο!

Εχεις δικαιο, ουτε και σε μενα ανοιγει, να το λοιπον απο διαφορετικο σαητ:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18482434

Λοιπον καληνυχτα και ελπιζω σε συνεχιση του διαλογου και απο αλλους γιατι δυστυχως μονοπωλουμε την συζητηση!
Back to top Go down
hecate

hecate


Number of posts : 221
Registration date : 2009-03-31

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSun 03 May 2009, 6:10 am

Νομίζω δεν συνενοούμαστε. Εγώ δεν είπα ότι η χρήση κάνναβης δεν προκαλεί καμιά βλάβη. Μετά από τόσα posts, ακόμα δεν κατάλαβες ότι αυτό που λέω είναι ότι η χρήση κάνναβης και οποιασδήποτε άλλης ουσίας μπορεί να έχει και αρνητικές (επιβλαβείς, αν προτιμάς) και θετικές συνέπειες, ανάλογα με τους διάφορους παράγοντες.

Όσο για την επιστήμη, επιβεβαιώνει νομίζω το πιο πάνω συμπέρασμα. Γιατί διαφορετικά η κάνναβη χρησιμοποιείται με ιατρική συνταγή σε κάποιες χώρες? Και γιατί πολλοί γιατροί είναι υπέρ της αποποινικοποίησης της κάνναβης?

Άντε, καληνύχτα
Back to top Go down
http://mayissokamomata.blogspot.com/
????????
Guest




Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSun 03 May 2009, 6:29 am

οντως δυσκολευομαστε:

Λοιπον η επιστημονικη αποψη, που ειναι καλα τεκμηριωμενη, ειναι οτι οι αρνητικες επιπτωσεις του καπνισματος χασις ειναι συντριπτικα περισσοτερες απο τις λιγες "θετικες". Καρκινογενεση, ψυχικες διαταραχες (σχιζοφρενεια), εθισμος-εξαρτηση-στεριτικα- πνευμονοπαθειες, ειναι σε γενικες γραμμες αυτα.

Αλλο η αποποινικοποιηση της κανναβις (που και εγω ειμαι υπερ-οπως και στα σκληρα) και αλλο τι συμβουλη θα δωσουμε σε ενα νεαρο που ειναι στο μεταιχμιο να αρχισει ή οχι το τσιγαριλικι, και μια αιτια που τον σπρωχνει ειναι ο "αερας της επαναστατικοτητας" που κουβαλαει το καπνισμα. Φουμαρα και αηδιες!!!

Επισης αλλο η ιατρικη ελεγχομενη χρηση (που προοριζεται κυριως σε ασθενεις με χρονια προβληματα πονου ή καρκινικο πονο) και αλλο το καπνισμα!!! Μιλαμε για δυο διαφορετικα πραγματα!!! Η χρηση ενος φαρμακου σε ασθενεις, δεν δικαιολογει την χρηση της ουσιας απο υγιεις!!! Οπως για παραδειγμα δεν κανει ενας νεαρος να περνει αντι-υπερτασικα φαρμακα, αν δεν εχει υπερταση, αν ενας υγιεις κανει ενεσεις ινσουλινης σε λιγο θα βρισκεται στα συννεφακια, και επισης ελπιζω να συμφωνεις οτι ενας αντρας δεν ειναι δυνατον να παιρνει αντισυλλιπτικα χαπια!!!

Ειπα να μην μιλησω και αλλο, αλλα δυστυχως δεν σκαζω! Αντε παω για νανι! Καληνυχτα (οριστικα!)
Back to top Go down
hecate

hecate


Number of posts : 221
Registration date : 2009-03-31

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeSun 03 May 2009, 3:53 pm

ΟΚ. Οπότε η "συμβιβαστική" λύση που έχω να προτείνω για να λήξει αυτή η συζήτηση που όντως έχει παρατραβήξει είναι η εξής: το κάθε άτομο πρέπει να έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιεί ότι ουσία θέλει, αλλά και το δικαίωμα στην πρόσβαση όλων των ειδών πληροφοριών/ ενημέρωσης για τη χρήση ουσιών και των επιδράσεών τους.
Back to top Go down
http://mayissokamomata.blogspot.com/
????????
Guest




Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeMon 04 May 2009, 9:52 pm

μα εγω δεν υποστηριζω οτι πρεπει να ληξει η συζητηση, αλλα καλο θα ηταν να συμμετεχουν και αλλοι.

Οσο για την προταση σου, και εγω νομιζω οτι η αποποινικοποιηση θα ηταν "θετικο βημα" αλλα άλλο ειναι αυτο που συζηταμε! Και δεν νομιζω οτι ο συμβιβασμος να ειναι το ζητουμενο, αφου διαφωνουμε, ας λεει ο καθενας την αποψη του, μεχρι να βρεθει η "αληθεια". Οχι στα ναρκωτικα, οχι σε μεσοβεζικες λυσεις!
Back to top Go down
hecate

hecate


Number of posts : 221
Registration date : 2009-03-31

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeMon 04 May 2009, 11:23 pm

Η αποπινικοποίηση είναι μεσοβέζικη λύση έτσι και αλλιώς.

"Αλήθεια" δεν υπάρχει. Ή, τουλάχιστο, δεν υπάρχει μία αλήθεια (για ο,τιδήποτε και πάλι) - υπάρχουν πολλές αλήθειες.
Back to top Go down
http://mayissokamomata.blogspot.com/
????????
Guest




Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeWed 06 May 2009, 4:09 am

η αποποινικοποιηση δεν ειναι μεσοβεζικη λυση, ειναι οτι δεν δεχομαι το κρατος να ρυθμιζει και να επεμβαινει στην ζωη μας.

Οσο για τις "πολλες αληθειες", μια ειναι, μονο μια. Μαλλον δεν συμφωνουμε πουθενα!
Back to top Go down
hecate

hecate


Number of posts : 221
Registration date : 2009-03-31

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeWed 06 May 2009, 11:45 am

Η αποποινικοποίηση (=νομιμοποίηση) είναι μεσοβέζικη λύση ακριβώς επειδή προϋποθέτει την έγκριση του κράτους. Άρα, αν συμφωνούμε ως προς την απέχθειά μας για το κράτος, το ζητούμενο είναι η απελευθέρωση, όχι μόνο της κάνναβης και των ουσιών, αλλά των ζωών μας.

Μία "αλήθεια" δεν υπάρχει, γιατί το κάθε άτομο είναι ξεχωριστό και μοναδικό και έχει την δική του αλήθεια.
Back to top Go down
http://mayissokamomata.blogspot.com/
Tragos

Tragos


Number of posts : 115
Registration date : 2008-10-16

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeThu 07 May 2009, 12:01 am

Να απελευθερωθούν τα πάντα, κανένας εν έσχι το δικαίωμα να πέι του άλλου τι να βάλει μες το σώμα του αν το επιλέγει συνηδητά.
Back to top Go down
kiris.




Number of posts : 27
Registration date : 2009-04-06

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: ok   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeThu 07 May 2009, 8:30 pm

Basika en vrisko lathos se ekeina pou len oi "kata" ala oute ke oi "yper".(mporei na to ipa lathos,sorry). Pou ti mia ,i kataxrisi tis enen kali. Pu tin alli,Therapeyei,kataskeuazeis sxedon oti 8eleis apo to fyto tis, magireueis:).kapnizeis . Auto pou len oti εvale ti kannabi to systima stin koinonia klp gia na "siopisei" ti neolaia,ton kosmo ,den diafono alla exo na simioso ke ta e3is": To to alcohol, internet(facebooktisame fasi..),tin tileorasi,tis diafimiseis, oules toutes tis e3artiseis giati einai nomima? Mipos einai akindina??,mipos kapoios mas vlepei.? Milo mono gia kannabi. gia tipote allo,pio ka8aro.. Opos ke na'xei augousto mallon erxontai One Drop,Moca Juniors ka. viva
Δημοκρατια που δεν ειναι αμεση δεν ειναι Δημοκρατια.
Back to top Go down
rastabike

rastabike


Number of posts : 74
Registration date : 2009-02-17

Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitimeThu 07 May 2009, 8:52 pm

kiri, parolo pu en kolla mes tin sizitisi gia tin kanavi, pote erkunde one drop je mocca juniors ke pu akrivos an 3ereis/
Back to top Go down
Sponsored content





Κάνναβη - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Κάνναβη   Κάνναβη - Page 2 I_icon_minitime

Back to top Go down
 
Κάνναβη
Back to top 
Page 2 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Κάνναβη
» Τριάντα θέσεις για την κάνναβη
» Συνθετική κάνναβη πωλείται νόμιμα στην Κύπρο

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Island Anarchy :: ΚΕΙΜΕΝΑ / ΜULTIMEDIA / ΑΠΟΨΕΙΣ / ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ :: Ψυχική Υγεία - Ψυχοτρόπες Ουσίες-
Jump to: