HomeGalleryRegisterLog in
Latest topics
» Εξορμηση στους δρομους της Λευκωσιας
by Askaso Tue 17 Dec 2013, 10:35 pm

» ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ κατά της αστυνομικής βίας και της ρατσιστικής στοχοποίησης 8/12
by informa Mon 09 Dec 2013, 6:15 am

» Με λένε εξέγερση.
by Askaso Mon 18 Nov 2013, 2:04 am

» 9/11/13-ΛΕΥΚΩΣΙΑ-ΚΥΠΡΟΣ:Πανο αλληλεγγυης στους κατοικους χαλκιδικης
by Askaso Sun 10 Nov 2013, 5:53 pm

» Δράση Ανώνυμους στο κέντρο της Λευκωσίας
by informa Thu 07 Nov 2013, 3:29 am

» Anti-Depression Operation | 2 year anniversary Occupy Buffer Zone
by informa Thu 24 Oct 2013, 1:01 am

» The Biggest Scam In The History Of Mankind - Hidden Secrets of Money
by informa Fri 18 Oct 2013, 10:10 am

» ΚΥΠΡΟΣ: Αντιφασιστικές διαδηλώσεις για την δολοφονία του Παύλου Φύσσα [BINTEO]
by TribalNetworking Thu 03 Oct 2013, 7:18 am

» ΛΕΜΕΣΟΣ: ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΑ "ΠΑΥΛΟΥ ΦΥΣΣΑ" ΑΠΟ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ
by informa Sun 22 Sep 2013, 10:06 am

» ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΑ "ΠΑΥΛΟΥ ΦΥΣΣΑ" ΑΠΟ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ | 19/9
by informa Sat 21 Sep 2013, 3:59 pm

» Ρουμανία: Οι διαδηλωτές νίκησαν το μεγαλύτερο ορυχείο της Ευρώπης
by sabate Wed 11 Sep 2013, 11:43 pm

» Ταινία : ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΔΟΥΛΟΙ (Aύγουστος 2013)
by informa Wed 04 Sep 2013, 6:47 am

» Eλευθεριακό / αντιεξουσιαστικό κάμπιγκ | Antiauthoritarian / Libertarian Camp | **PHOTOS **
by informa Wed 04 Sep 2013, 6:11 am

» μπροσούρα (και βίντεο): “O ζωικός κόσμος και η μηχανή καταπίεσης του πολιτισμού απο μια αναρχική οπτική”
by adamasto Mon 02 Sep 2013, 8:13 pm

» Eλευθεριακό / αντιεξουσιαστικό κάμπιγκ στα Πλατάνια | Antiauthoritarian / Libertarian Camp at the campsite of Platania
by oorestisime Mon 19 Aug 2013, 5:55 pm

» Egypt | LIVE streams
by informa Fri 16 Aug 2013, 8:37 pm

» Antimilitarist Peace Operation: LIVE on Radio Manolis
by informa Wed 14 Aug 2013, 10:23 pm

» Antiauthoritarian / Libertarian Camp | Platania, Cyprus 2013
by informa Mon 12 Aug 2013, 6:21 pm

» EPISTOLI APO TON Σ.Κ.Α.Λ
by informa Sat 10 Aug 2013, 5:14 pm

» Anarchist education
by chaplin Thu 08 Aug 2013, 7:40 pm

» Πάτρα: Εκκένωση 3 καταλήψεων στις 6:30 περίπου το πρωί
by Paloukadoros Mon 05 Aug 2013, 5:58 pm

» Save the Limni Area. Save the Turtles! (Video)
by informa Sun 28 Jul 2013, 12:27 am

» ANTIFA LEAGUE CYPRUS #1
by ccc Sun 21 Jul 2013, 6:03 pm

» AntiMilitarist Barış Harekâtı/Αντιμιλιταριστική Ειρηνική Επιχείρηση/AntiMilitarist Peace Operation 2013
by ccc Sun 21 Jul 2013, 6:02 pm

» Παρεμβαση αντιφασιστων/αντιφασιστριων
by Askaso Sun 21 Jul 2013, 2:08 am

» Κουτι οικονομικης ενισχυσης για το Κωστα Σακκα
by Askaso Thu 18 Jul 2013, 6:23 am

» Αποφυλάκιση του Κ. Σακκά
by chaplin Thu 11 Jul 2013, 6:22 pm

» Εξόρυξη χρυσού και άλλων μετάλλων στην Κύπρο
by chaplin Wed 10 Jul 2013, 5:05 pm

» Φωτογραφίες από την Χιπχόπ συναυλία Αλληλεγγύης σε Μετανάστες και Πρόσφυγες | Σκαπούλα
by informa Wed 03 Jul 2013, 7:20 am

» Αλληλεγγύη στον αναρχικό πολιτικό κρατούμενο Κ. Σακκά
by chaplin Fri 28 Jun 2013, 3:20 pm

Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Αλέξης Γρηγορόπουλος / Δεκέμβρης 08: Εκδήλωση μνήμης & προβολή

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
informa

avatar

Number of posts : 3120
Registration date : 2008-12-13

PostSubject: Αλέξης Γρηγορόπουλος / Δεκέμβρης 08: Εκδήλωση μνήμης & προβολή    Thu 06 Dec 2012, 9:10 pm

Σάββατο, 19:00
Πλ. Φανερωμένης (σκαλιά)




Πάνε 4 χρόνια από εκείνη την ημέρα, που ο ειδικός φρουρός Κορκονέας υψώνει το όπλο του και εκτελεί εν ψυχρώ τον 15χρονο Αλέξη Γρηγορόπουλο. Στις 6 Δεκέμβρη 2008 οι δυο σφαίρες που δολοφόνησαν τον Αλέξη ήταν το έναυσμα για βίαιο ξέσπασμα. Τα οδοφράγματα που στηθήκαν πρώτα στα Εξάρχεια (τόπος δολοφονίας) και έπειτα σε όλη την Ελλάδα έκαναν τους δρόμους να μυρίζουν εξέγερση. Μια εξέγερση όμως που δεν μένει στα οδοφράγματα και στις οδομαχίες, ο Δεκέμβρης σαν κρότος άφησε πίσω του απόηχο- καταλήψεις σε σχολεία και σχολές, κοινωνικά κέντρα, αντί-ιεραρχικές υποδομές και πολύμορφες πρακτικές. Από τα επεισόδια στον δρόμο-στις παρουσιάσεις βιβλίων, από τις επιθέσεις στα τμήματα– στις επιμορφωτικές προβολές. Η εξέγερση χάρισε ελπίδα, αυτοπεποίθηση και μπόλικο μίσος στους αντιεξουσιαστές στην Κύπρο όπως και σε πολλά μέρη της γης. Και σ’αυτή τη γωνιά του κόσμου λοιπόν, ο Δεκέμβρης έχει να μας διδάξει πολλά...

Προβολή: "η οργή αντικαθιστά τα δάκρυα"

Περιοδικό Σκαπούλα

_________________
Island Anarchy Collective - Be the Media :: informa@riseup.net ::
Back to top Go down
View user profile
 
Αλέξης Γρηγορόπουλος / Δεκέμβρης 08: Εκδήλωση μνήμης & προβολή
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Island Anarchy :: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ / ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΕΙΣ-
Jump to: